A drónok, avagy a pilóta nélküli légi járművek játszi könnyedséggel lebegtek be a precíziós mezőgazdaságba, ahol azóta is töretlen népszerűség mellett folytatják hódító útjukat. Az agrárszektoron kívül számos más iparágban is elképesztő újításokat tesznek lehetővé, és bár térnyerésük az építőiparban és a hadiiparban is vitathatatlan, megfigyelhetjük a szórakoztatóiparon belül, a filmkészítésben nyújtott szenzációs teljesítményüket is, amellyel kétségtelenül színesítik a szakemberek látványos eszköztárának palettáját.
A drón egyre több izgalmas és kreatív, vagyis az operatőri kihívásokat innovatív módon megválaszoló lehetőséget kínál, amit a filmipar is természetesen felfedezett és előszeretettel ki is használ. Aligha készül ma már olyan alkotás (legyen az mozifilm, rendezvényt bemutató kisfilm vagy változatos témában készülő videó), amiben ne szerepelnének drónnal készült felvételek.
Míg régebben a filmesek csak helikopterekkel tudtak légifelvételeket készíteni – igen magas költségek mellett –, addig manapság már a kereskedelmi forgalomban kapható, professzionális drónokra is felszerelhetők azok a speciális kamerák, amelyeket mozifilmek forgatásához használnak. De ez még nem minden, a drónokkal jóval olcsóbban, gyorsabban és biztonságosabban lehet elkészíteni a felvételeket, ami odáig vezethet, hogy a korábban alkalmazott megoldások teljesen ki szorulhatnak a forgatási helyszínekről.
Mindezek mellett a drónokkal való filmkészítés a kreatív folyamatokra nézve is igen hasznos lehet, mivel lehetővé teszi a filmkészítők és az operatőrök számára, hogy új szemszögből mutassanak be egy-egy jelenetet.
A drónok piciny termetük miatt kis helyekre is beférnek, ami által a rendező sokkal jobban érzékeltetni tudja saját elképzeléseit, vagy az adott helyszín körülményeit, és erősebb hatást válthat ki a nézőkből. Egy film jelenetének értékelésén pedig sokat javíthat vagy ronthat egy-egy megválasztott operatőri beállítás.
De vajon milyen forgatásokon a legnépszerűbb?
Mondhatni nincs olyan jelenet, amiben ne mutatna jól egy drónnal készült felvétel, azonban a tapasztalatok alapján az akciófilmekben, különösen az üldözéses jeleneteknél veszik a legjobban hasznát. A Bourne-trilógiában sokat látott shaky cam-et (rázkódó kamera) is lekörözi stabilitásával, ráadásul gyorsabb tempót diktál akár egy autós üldözés során is.
Tökéletes példa erre a James Bond: Skyfall című filmben szereplő motoros üldözési jelenet, ami jól szemlélteti mennyire fel tud dobni egy-egy drónos snitt néhány adrenalindús képkockát.
A Mad Max: Fury Road című posztapokaliptikus akciófilmben szintén drónokat használtak a sivatagi autós üldözések és a nagy sebességű akciójelenetek rögzítéséhez. Voltaképp ezek voltak a film legemlékezetesebb pillanatai.
De megemlíthetnénk Jurassic World-ot is, ahol a dinoszauruszok által benépesített park bemutatásához használtak drónokat, hogy a nézők átfogó képet kapjanak a hatalmas park területéről, vagy a Wall Street Farkasait, amelyben a légifelvételekkel a város nyüzsgő energiáját és a pénzügyi világ nagyságát kívánták érzékeltetni.
A példák alapján azt is mondhatjuk, hogy a drónozás sikeresen belopta magát a filmkészítés művészeinek szívébe. Megannyi filmnek vált stabil építőkövévé, amik által sokkal látványosabb mozgóképi elemek készítésére vagyunk képesek.
A mozifilmek világán túl egyre vonzóbb alternatívája ez a fajta képalkotási mód a rendezvény és esküvői videók készítésének is. Az esküvői videók esetében a drónokkal rögzített romantikus pillanatok és kreatív felvételek fokozzák a film érzelmi hatását és esztétikai értékét. A drónok használata így modern és költséghatékony módja annak, hogy professzionális minőségű videók készüljenek.
Azonban ez a megoldás nem olyan egyszerű, mint azt gondolnánk. A drónokkal való filmezés szigorú előírásoknak van alárendelve, ugyanis a városi és egyéb lakott terület feletti forgatások esetében csak speciális műveleti kategóriában előírt műveleti engedéllyel lehet repülni, a forgatáson részt vevő, és a drónt irányító személyeknek megfelelő munkavédelmi képzésben kell részesülniük, ráadásul eseti légtérhasználati engedéllyel és rendelkezniük kell ahhoz, hogy egy forgatás jogilag legális és biztonságos legyen. A drónokkal való képalkotás tehát bármennyire is vonzó lehetőség, a jelenlegi szabályozások tükrében egyelőre a profik játékszere marad.