A mesterséges intelligencia térhódítása a kreatív iparban is tagadhatatlanul megkezdődött. Korábban úgy hittük, hogy az AI abban hoz majd hatalmas változásokat a munkaerőpiacon, hogy a monoton munkavégzés terhét fogja a munkavállalók válláról lassacskán levenni, azonban megjelenése a kreatív területeken is hatalmas átalakulásokat hozhat. Az MI-technológia lehetővé teszi, hogy az otthontervezés egyszerűbb, gyorsabb és kreatívabb legyen. De mit gondolhatnak erről a belsőépítészek és a lakberendezők?
A kreatív ipar több területet is magába foglaló iparág, ilyen például a divat, a dizájn, a zene- és filmipar, a vizuális művészetek, valamint a már említett lakberendezés és belsőépítészet. Jelen cikkünkben a felsorolt területek közül az otthontervezésre kifejtett hatását veszük górcső alá.
Manapság a lakberendezés bárki számára elérhetővé vált, na persze nem úgy, mint azt elsőre hallásra gondoljuk.
Tucatnyi ingyenes belsőépítészeti szoftver és alkalmazás közül választhatunk, amelyeket minden előzetes belsőépítészeti tudás nélkül is egyszerűen használhatunk. Ezek a szoftverek a segítségünkre lehetnek abban, ha át szeretnénk rendezni az otthonunk bizonyos tereit, ha meg szeretnénk változtatni a nappalink falának színét, esetleg egy régi bútorunkat új darabra cserélnénk, vagy a megunt fürdőszabai burkolaton változtatnánk. De hogyan tudja ezeket a szoftvereket felturbózni az AI?
Az AI, mint egy virtuális lakberendező asszisztens segít bennünket a jobb térkihasználásban és a színkombinációk kiválasztásában, de akár személyre szabott, a személyiségünket tükröző dizájnelemek készítésében is. A mesterséges intelligencia alapú szoftverek már képesek arra, hogy egy általunk feltöltött inspirációs kép mintájára további terveket generáljanak (rendereljenek), amelyekkel jobban el tudjuk képezni, hogy melyik elrendezés és lakberendezési stílus lenne számunkra a megfelelőbb.
A renderelés alatt azt érjük, amikor egy számítógépes szoftver által előállított vizualizációs elemet (képet) készítünk valamilyen algoritmus vagy modell alapján. Ez hatalmas előnye az AI-alapú szoftvereknek, hiszen a 3D-s képalkotás másodpercek alatt megtörténik, és a legtöbb paraméter könnyedén módosítható, így rengeteg variáció és mutáció hozható létre.
A legnépszerűbb ingyenes elérhető ilyen eszköz az Planner5D, amit a hobbifelhasználók is könnyedén használhatnak. Ezt jól bizonyítja az is, hogy már több mint 88 millió felhasználóval rendelkezik. Tökéletes választás azok számára, akik az alaprajz készítésben várnak segítséget. Másodpercek alatt készít 2D-s tervrajzokból 3D-s rendereket a lakás bármely helyiségéről legyen is szó, sőt akár kertünk megtervezése során is hasznát vehetjük.
A programnak van egy pro, azaz haladó változata is, ami kifejezetten szakemberek számára lett tervezve. Az ingyenes verzióhoz képest sokkal kifinomultabb megoldások és vizualizációs tartalmak létrehozását teszi lehetővé.
Egy másik szoftver, az Interior AI sokkal inkább a dekorációs elemek tervezésében és a lakásunk stílusának kialakításában nyújt hatalmas segítséget. Egyediségét az adja, hogy a mesterséges intelligenciával a feltöltött képen látható teret 32-féle stílusban képes berendezni a letisztult japanditól kezdve a klasszikuson át a fényűző glamour-ig, vagy éppen a most közkedvelt indusztriális stílusban. Ezek alapján inkább mondható egy amatőrök számára tervezett szórakoztató applikációnak, mintsem belsőépítészeti programnak.
A szakemberek számára készült szoftverek, mint a Autodesk AutoCAD LT, a SketchUp Pro, a TurboCAD, vagy az Adobe Substance 3D és még sorolhatnánk, mind olyan programok, amelyek használatnak elsajátítása nem kis feladat. Míg ezeket a lakberendezők és belsőépítészek évek alatt tanulják meg használni, addig a felhasználóbarát MI-alapú platformokat kimondottan laikusok számára fejlesztették ki.
Bizonyára sokakban felvetődik a kérdés, akkor vajon az AI képes-e helyettesíteni a lakberendezők professzionális munkáját, vagy sem. Kétségtelen, hogy a mesterséges intelligencia számos feladat automatizálására képes, ami megkönnyíti a rutin feladatok elvégzését, azonban fejlettsége (még) nem tart ott, hogy az emberi kreativitást és az egyedi megoldásokat teljes mértékben felváltsa, éppen ezért nem is várhatunk tőle pontos terveket. Arra viszont kiváló, hogy segítsen vizualizálni elképzeléseinket, amit majd könnyebben átadhatunk a szakembereknek, ezzel megkönnyítve a kommunikációt a két fél között.
Ugyanakkor a technológia és a szakemberek közötti szinergia új távlatokat nyithat a kreatív iparágban, ahol az innováció és a művészet kéz a kézben járva formálják a jövőt, lehetővé téve azt, hogy bárki kreatívan és hatékonyan tervezhesse meg otthonát.