Bombaként robbant a hír a nyáron, hogy két amerikai űrhajós járművük meghibásodása miatt nem tud visszatérni a Föld körül keringő űrállomásról. Sunita Williams és Barry Wilmore, júniusban indult el a Nemzetközi Űrállomásra egy eredetileg 8 napra tervezett expedíció keretében, ami mostanra négy hónaposra hosszabbodott és egészen 2025 februárjáig elhúzódik.

Az űrhajósok odaútjára használt eszközét kifejezetten többszöri felhasználásra tervezték, expedíciójuk célja is a Calypso névre keresztelt űrtaxi tesztelése volt, azonban annak hajtóművei már az első úton meghibásodtak.  A kezdeti tervek szerint a Calypsót távvezérléssel hozták volna vissza, végül azonban az a döntés született, hogy az űrállomáson rekedt űrhajósok egy másik misszióhoz csatlakozva térnek majd haza.

A legközelebbi ilyen lehetőség a SpaceX Crew-9 útja, melynek sikeréhez a NASA-nak és a SpaceX-nek is újra kellett terveznie a Crew-9 kapszulát és az űrhajósok beosztását, hogy biztosítsák a helyet Williams és Wilmore számára a hazatéréshez. Az űrkapszula szeptember 28-án kezdte meg küldtetését, a hazatérés tervezett dátuma pedig 2025 februárja. Így a 8 napos „kiruccanásból” 8 hónapos látogatás kerekedett.

Az űrhajósok kifejezetten örülnek, hogy ismét időt tölthetnek az űrben, amit egy sajtótájékoztatón is megerősítettek. A 58 éves Sunita Williams most jár harmadik alkalommal a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, míg a 61 éves Barry Wilmore már több alkalommal is szállított űrhajósokat a kutatóállomásra. Az űrállomás tulajdonképpen egy hét hálószobás, három fürdőszobás rezidencia. Víz és élelmiszer bőségesen rendelkezésre áll, a hely viszont hosszabb távon kissé zsúfolt lehet ennyi embernek.

Nem ez az első eset, hogy a tervezetthez képest meghosszabbodik egy asztronauta űrben tartózkodása. Szergej Krikaljové, az orosz származású kozmonauta 1991 májusában indult a MIR szovjet űrállomásra és csak 1992. március 25-én térhetett vissza a Földre.

Esete azért kifejezetten érdekes, mert az űrhajós távollétében felbomlott a Szovjetunió. Landolásával kapcsolatban is nagy volt a bizonytalanság, mert azt az akkor már független Kazahsztán területére tervezték. Az űrhajós szovjet állampolgárként indult útnak, azonban mire visszatért az ország megszűnt. Éppen ezért sokszor „az utolsó szovjet állampolgárként” is emlegetik. Összesen 311 napot töltött a világűrben.

Még az orosz asztronautánál is tovább volt az űrben Frank Rubio, aki 371 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson. Az emberiség történelme során ő töltötte egyhuzamban a letöbb időt az űrben.

Kategóriák: Űripar