PilotInnCities workshop-sorozat kezdődött a Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft. (továbbiakban Neumann Technológiai Platform), és a HROD.net Közösségi Fejlesztő Nonprofit Kft. szervezésében szeptember 11-én. Az Innovációs Ökoszisztéma Építő szakmai workshop-sorozat három állomásból áll, melynek nyitó eseményére a győri Széchenyi István Egyetemen (SZIE) került sor.

A rendezvény ünnepélyes megnyitójának felszólalói között szerepelt Menczer Csaba, az NTP stratégiai igazgatója; Ditzendyné Frank Mariann, a HROD.net Közösségi Fejlesztő Nonprofit Kft. ügyvezetője; valamint Kolossváry Tamás, a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkjának vezetője is.

Menczer Csaba beszédében bemutatta a Neumann Technológiai Platform működését, kiemelt hangsúlyt fektetve a Technológiai Koalíciók munkásságára és a jelenleg kidolgozás alatt álló Mesterséges Intelligencia Stratégia 2.0-ra. Hangsúlyozta, hogy a Neumann Technológiai Platform erős kapcsolati hálójának és széles körű iparági, illetve technológiai ismereteinek köszönhetően több mint 750 koalíciós taggal büszkélkedik, melynek száma évről évre dinamikusan növekszik. A jövőbeli célok között említette a nemzetközi piacra segített KKV-k számának növelését, valamint a jelenleg támogatott startupok számának megduplázását is.

A workshop során olyan témák kerültek górcső alá, mint a fenntartható közlekedés és a közlekedésbiztonság, a települési infrastruktúra közösségi tervezése, sőt még a hidrogén buszos tömegközlekedési infrastruktúra kialakításának terveiről is szó esett.

A projekthez kapcsolódóan szeptember végén Zánkán rendezték meg a megvalósító partnerek összkonzorciumi találkozóját, melyen számba vették a projekt végrehajtás státuszát, az innovációs ökoszisztéma feltérképezésének és a széleskörű stakeholder kör felmérésének előrehaladását.

Felvázolták továbbá a következő időszak feladatait – beleértve a kapcsolódó – smart innovation hackathonok végrehajtásának és a győztes projektötletekre épülő pilotok megvalósításának előkészítését, ütemezését.

A „Kormányzás és Közszolgáltatások” kulcskérdései kerültek középpontba a workshop-sorozat budapesti helyszínén, október 9-én.

Az európai uniós Interreg Duna Régiós Program keretében létrejött PilotInnCities projekt innovációs ökoszisztéma építő workshop sorozatán Menczer Csaba, a Neumann Technológiai Platform (NTP) stratégiai igazgatója is felszólalt. A jeles eseményen Szentgyörgyi Balázs, az NTP ügyvezetője is részt vett.

Ez alkalommal a workshop fókuszában a helyi és területi közszolgáltatások fejlesztésében elengedhetetlen innováció szerepe és potenciálja állt. A téma kapcsán a szakmai ökoszisztéma jeles képviselői -a központi közigazgatás és az önkormányzati szektor, valamint mértékadó civil szféra szakértői és vállalkozások vezetői – mutatták be stratégiaalkotási, kutatási és fejlesztési tevékenységüket, releváns szakmai projektjeiket, hazai és nemzetközi kezdeményezéseket.

Az előadásokon kívül kerekasztal beszélgetés biztosított lehetőséget a téma és a terület eszme- és véleménycseréjére. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a helyi partnerség fejlesztés az alapja a helyi, területi innováció gyakorlati megvalósulásának. Emellett fontos az adatalapú stratégia-alkotás, valamint a strukturált, helyi igényeken alapuló fejlődés és ehhez kapcsolódóan a Living Lab-ek.

A rendezvény-sorozat utolsó alkalommal október 21-én, Debrecenben zajlott, ahol a „Társadalmi innováció és partnerség” témájában ismerkedtek a résztvevők a projekt sajátosságaival, részleteivel.

A szakterület meghívott képviselői a szakmai diskurzus során a társadalmi innováció, – és partnerség – , a városi stratégiatervezés, sőt még a közösségfejlesztő, valamint a helyi edukációs projektek kérdéseit is áttekintették.

Az európai uniós Interreg Duna Régiós Program keretében létrejött rendezvény-sorozat az olyan rendszerszintű változások elindítását hivatott segíteni, amelyek nemcsak az intelligens városi fejlesztésekben érdekelt innovatív vállalatok versenyképességét növelik, hanem az érintett települések életminőségét is javítják, ezzel is erősítve a régió területi kohézióját.