A cloud vagyis a felhőalapú számítástechnika kérdéskörét járta körbe az IT Experts-Tech Leaders 2024 konferencia szeptember 19-én és 20-án Zalakaroson. A szakmai eseményen a cloud minden alapvető, hasznos, innovatív és egyben aggályos kérdésköre terítékre kerül. Az előadások között helyet kapnak az IT- és a kiberbiztonsági kérdések, a mesterséges intelligencia és blokchain felhő alapú kapcsolódási pontjai, a versenyképességet támogató technológiaváltás és az űripar ágazat kérdései is a felhős megoldások kapcsán.
Urbán Zsolt és Kiss Franciska (ICT Global) szakmai nyitóbeszédét követően Szentgyörgyi Balázs a Neumann Technológiai Platform (NTP) ügyvezetője előadásával vette kezdetét a konferencia.
Szentgyörgyi Balázs előadásában a Neumann Technológiai Platform szerepét, működését, kiemelt feladatait, eseményeit és projektjeit mutatta be, egyúttal kitért a technológiai koalíciók, valamint a stratégiákhoz köthető tevékenységek szerepére, fontosságára is. Az NTP számos szerepköre közül az ügynökségi munkáját emelte ki hangsúlyosan, mellyel a kormányzat és a piaci szereplők összekötő hídjaként mindkét oldalt támogatja.
Előadásában vizsgálta a felhő technológia és a mesterséges intelligencia összekapcsolódását különös figyelmet fordítva a federált tanulásra és a felhőszolgáltatások szabályozására. Hangsúlyozta: a federált tanulás egy olyan technológia, amely lehetővé teszi, hogy az AI modellek különböző eszközökön tanuljanak anélkül, hogy a nyers adatokat központi helyre kellene küldeni. Előadásában éppúgy vizsgálta az adatbiztonság és a szabályozás kérdését, mint a felhő alapú rendszerek méretének növekedésével együttjáró energiabiztonságot. Előadásából megtudhattuk, hogy a federált tanulás lehetővé teszi az AI fejlődését anélkül, hogy feláldoznánk az adatbiztonságot, míg a felhő biztosítja azokat a szükséges erőforrásokat, amelyekkel az AI modellek folyamatosan fejlődhetnek.
A prezentációt követően az adatvagyon kérdését körbejáró kerekasztal beszélgetésen vett részt Tóth Miklós az MI koalíció szakmai vezetője. A koalíció egyik legfőbb célja, hogy a cégek figyelmét ráirányítása a beszerzett adatmennyiség sok esetben nem megfelelő adatstratégián alapuló kezelésére. Kiemelte: „Sok cég alapvetően fenntartással kezeli a felhőt ok nélkül. Mindenképpen ajánlott átgondolni a felhőben kezelt adatok kérdését még a kkv-k szempontjából is.” A beszélgetés során a felhő kontra MI számos diverziója fókuszba került. A résztvevők egységes véleménye, hogy elképesztő mennyiségű adatot kezelnek a cégek, amik megfelelő tárolása és rendszerezése üzleti értékké konvertálható a használható elemzési megoldásokkal.
Izgalmas előadásokkal folytatódott az IT Experts-Tech Leaders 2024 konferencia programja szeptember 20-án is. A globális IT trendek és a jogosultság kezelés kérdéseit tárgyaló előadások mellett a hazai űripar, a kormányzati adatok felhőtárolása, valamint a kkv szektor versenyképességére fókuszáló technológiaváltás témája került előtérbe.
Dr. Ferencz Orsolya Űrkutatásért Felelős Miniszteri Biztos előadásában az űrkutatás múltját és jelenét felvázolva az ágazat hazai relevanciáját és eddig elért eredményeit hangsúlyozta. Büszkén számolt be a már NASA által is bejelentett HUNOR program terveiről, és legfontosabb témaként a hazai edukációt, az utánpótlás kérdését emelte ki. Ennek támogatásaként 2024 szeptemberében 21 egyetem bekapcsolódásával megkezdődött a UniSpace program.
Ezt követően Dr. Ferencz Orsolya, valamint Szolnoki Szabolcs Technológiáért felelős helyettes államtitkár kerekasztal beszélgetésen vitatták meg a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó magyar űrstratégia célját és terveit.
Az űripar potenciális hazai lehetőségei, relevanciája, az edukáció kiemelkedő jelentősége kapcsán teljes egyetértésben hangsúlyozták, hogy 2018. óta sokat fejlődtünk. Az EU tagjaként fokozni szükséges a szerepvállalásunkat a területen, de üdvös, hogy már egyre több tárca támogatja a kérdést. A versenyképességi növekedés tekintetében azonban még vannak céljaink. A GDP 3%-ára lenne szükségünk ahhoz, hogy felvegyük a versenyt a nemzetközi űrpiacon. Hazánk űripari iránya jelenleg a HUNOR program sikerre vitele, az ipari szektor tovább erősítése és az angol nyelvű képzések validálása.
Az edukáció az űripar sarokpontja, melynek kapcsán Szolnoki Szabolcs kiemelte, hogy nem csak az egyetemisták, de a már végzett diplomások is fontosak a terület stabilitásának megalapozásában. Világűrpolitika és űrmérnök képzésünk is van már hazánkban és lényeges, hogy magasabb részvételi számokkal induljanak ezek a képzések.
Az űripari fókusz kérdéseket követően Szolnoki Szabolcs a kormányzat kkv-k versenyképességét támogató technológiaváltási stratégiákat és az ezt támogató programokat ismertette, amelyek elősegítik a magyar vállalkozások technológiai érettségi szintjének növekedését, egyúttal hozzájárulnak a hatékonyságuk és versenyképességük növeléséhez. A koalíciók stratégiája ebben kiemelten fontos, mely szervezetek stratégia megújulása jelenleg is zajlik. Az MI Koalíció kérdésében hangsúlyozta, hogy a technológia dinamikus fejlődése előirányozza a lehető legkomolyabb stratégia megalkotását. Az MI a versenyképesség szempontjából kiemelt jelentőségű, emiatt számos versenyképességet növelő ipartechnológiai és digitális fejlődést támogató, edukációs programban lesz lehetősége a hazai vállalkozásoknak részt venni.
A konferencia záró kerekasztal beszélgetésén a kormányzati adatok felhőtárolási kérdéseit vitatták meg a szakma jeles képviselői, közöttük Urbán Viktor, a Blockchain Koalíció szakmai vezetője is.
Egybehangzó véleményük, hogy szeretnék megtalálni a felhőalapú adattárolás megfelelő módját, azonban az adatszuverenitás fontos kérdése a folyamatnak. Urbán Viktor kiemelte, hogy a blokklánc technológia kitörési pontja, hogy egyre több adatra van szükség, amik megváltoztathatatlanságának garantálására jó megoldás a blokchain használata. Az innováció pilot projektek formájában már megjelenik a közigazgatásban. Fontos eszköz a felhő és az adatvagyon, a szinergiák pedig támogatják a megvalósítást.