Foglalkoztunk már vele korábban mi is, hogy a művészet világában is rövid időn belül nagy utat járt be a mesterséges intelligencia. Mára már számos kreatív feladat elvégzésében is hatékony segítőtársunk lehet az AI, melyekre talán a megjelenésekor még gondolni se mertünk.
Az AI Art (mesterséges intelligencia segítségével létrehozott művészet) képes a kreativitás határainak feszegetésére, de akár teljesen új dimenziókat is nyithat számunkra.
Egy ilyen alkotások életre hívása lényegében a művész és a mesterséges intelligencia közös együttműködésének eredménye, mely folyamat során az alkotók kreatív eszközként használják a mesterséges intelligenciát, és algoritmusokkal dolgoznak. A gépek több ezer képet, szöveget, zenét elemeznek, hogy megértsék az adott alkotási folyamatot. Így jön létre a kívánt mű, egyfajta koprodukcióként.
De most nézzünk pár gyakorlati eszközt, amik segítségünkre lehetnek akkor is, ha csak egy kis kalandra vágyunk, vagy kísérletezni szeretnénk valamelyik művészeti ágazatban.
Rengeteg eszköz létezik, melyek írásos tartalmat készítenek, akár előfizetési kötelezettség nélkül. A ChatGPT a legismertebb mesterséges intelligencia eszköz, amely ingyenesen ír tartalmat, de manapság rengeteg más opció is rendelkezésére áll a technológiára nyitott felhasználók egyre bővülő táborának.
Ezek számos lehetőséget kínálnak, akár hosszabb formátumú szövegek készítéséhez. Időt és energiát spórolhatnak azok számára, akik optimalizálni szeretnék írási folyamataikat, színesíteni, esetenként javítani szeretnék a munkájuk minőségét. Az AI Art folyamatos fejlődésével ezek az íróasszisztensek egyre inkább szerves részeivé válnak a különféle üzleti és kreatív alkalmazásoknak.
A szövegalkotás mellett nagy népszerűségnek örvendenek a képalkotást segítő szoftverek is, ilyenek például a Google Deep Dream, a WOMBO Dream, és az ml5.js is.
Ezek használatával akár fejleszthetünk képeket bármilyen számunkra kedves vagy kívánt stílusban. Generálhatunk grafikákat pusztán szöveges leírások alapján, ami hatalmas szabadságot ad az alkotónak, hiszen ennek segítségével kreatív fantáziavilágunk többé nem kell, hogy csak azon szerencsések számára legyen könnyen kifejezhető, akik páratlan kézügyességgel, vagy hosszú évek szoftveres képalkotó gyakorlatával rendelkeznek. A bennünk megformálódott képet írásba öntve, könnyedén életre hívhatjuk.
Ha pedig a művészeti ágakat vesszük szépen lassan lajstromba, természetesen nem maradhat ki a hangok művészete sem. Az AI zenegenerátor amatőrök számára is lehetőséget biztosít arra, hogy bármit létre hozzanak elképzeléseik szerint, vagy hogy akár kisegítő lehetőségként az alkotási folyamatokat javítsák. Fontos kiemelni, hogy a zeneiparban is egyfajta kiegészítő eszközként használatosak ezek a szoftverek, természetesen nem helyettesítik a kreativitást, illetve az emberi jelenlétét.
Szakértők, kutatók, zenészek és lemezcégek aktívan keresik a mesterséges intelligencia alapú technológiák zenébe való integrálásának új módjait. Egyes programok különféle zeneszerzők stílusában képesek alkotásokat létrehozni, míg mások gépi tanulási algoritmusokat használnak teljesen új dalok és hangok létrehozására.
Az AI Art használatának iparágakat forradalmasító hatásáról vagy éppen létjogosultságáról a rengeteg pozitívum ellenére, sokan koránt sincsenek meggyőződve.
Egyes álláspontok szerint az AI Art hasznos és hamarosan virágkorát élheti, mások mereven elzárkóznak a használatuktól. Annyi bizonyos, hogy bár a technológia elindult hódító útjára és lelkes híveket toboroz világszerte, valószínűleg még sok éven át csodálhatjuk és élvezhetjük az AI használata nélkül készült alkotásokat is.
Jelenleg a mesterséges intelligencia az új alkotások létrehozásában és új ötletek kitalálásában segítheti a hivatásos művészek, vagy lelkes amatőrök körét egyaránt.