Ahogy korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla, az okos otthon technológia villámgyors sebességgel terjed világszerte. Tulajdonképpen kijelenthetjük, hogy napjainkra már nincs olyan háztartás, ahol ne rakna fészket. A technológia fejlődésével a legújabb megvásárolt ezközeink túlnyomó többsége már mesterséges intelligenciát használ, (mondhatni?) mostanra ezért sem nevezhető távolinak a futurisztikus otthon kifejezés. De hogy valójában mit is jelent ez, és hogyan változtatják meg a mindennapi éltünket az okos otthon berendezések? Ennek részleteit járjuk körbe legújabb cikkünkben.

Egy okos otthonban a háztartási gépektől kezdve, a világításon át az intelligens hangvezérlőig minden eszköz összefonódik és egymással együttműködve végzi el a munkát, hogy neked már csak élvezned kelljen a kényelmet és a nyugalmat.

Egy szakmaibb megfogalmazásban az okos otthon olyan lakókörnyezet, amely integrált technológiai rendszerekkel van felszerelve. Az Internet of Things (IoT) technológiára épült rendszerek automatizálják és távolról vezérlik az olyan háztartási eszközöket, mint a hálózati összeköttetésű hőmérséklet-szabályozók, világítási rendszerek, biztonsági kamerák, és a hangvezérelt asszisztensek. Nézzük meg ezeket részletesen is:

Talán az egyik legnépszerűbb ilyen eszközök az okos asszisztensesek és hangvezérlők. Használatuk megkönnyíti a háztartási eszközök irányítását és az információkhoz való hozzáférést. Számos márka már piacra dobta saját asszisztensét, köztük az Amazon Alexa, a Google Assistant és az Apple Siri a legnépszerűbbek, de az Alibaba és a Samsung is már rendelkezik különálló asszisztenciával.

Ezekkel az eszközökkel képesek lehetünk hangvezérlés által rákeresni egy receptre a neten, munkára inteni a robotporszívónkat egy átbulizott éjszaka után, elindítani a kedvenc lejátszási listánkat takarítás közben, de akár a hangulatunkhoz illeszkedően megváltoztathatjuk a mennyezeti világítás színét is.

Az MI technológia integrálása a háztartási gépekbe szintén igen jelentős változásokat eredményezett. Növelte azok képességeit és funkcionalitását, új szintre emelve a mindennapi kényelmet. Például a Samsung Family Hub okos hűtőszekrény felismeri, ha egy élelmiszer elfogyott, és automatikusan javasolja annak pótlását, sőt, akár rendelést is tud kezdeményezni. De ugyanígy az LG TwinWash okos mosógépei érzékelik a ruhadarabok anyagát és színét, így az azokhoz illeszkedő optimális mosási programot választják ki, amivel nemcsak energiát és vizet takarítanak meg, hanem a ruhák élettartamát is meghosszabbítják.

Az otthoni egészségügyi eszközök is hatalmas fejlődésen mennek keresztül az MI technológia alkalmazásával. Az okosórák és fitnesz karkötők, mint az Apple Watch és a Fitbit, nemcsak az aktivitást és az alvási szokásokat követik nyomon, hanem képesek azonosítani az egészségünket befolyásoló mintákat és szükség esetén megelőző intézkedéseket tesznek. Például, ha az Apple Watch rendellenes szívritmust észlel, azonnal figyelmeztetést küld felhasználójának, hogy időben orvoshoz lehessen fordulni és elkerülhető legyen a komolyabb következményeknek a kialakulása. A Fitbit eszközök pedig részletes elemzést nyújtanak az alvásminőségről és tanácsokat adnak az alvás javítására.

Az MI technológia lehetőséget nyújt az okos otthonok biztonságának jelentős fokozására is. Az olyan okos kamerák és riasztórendszerek, mint a Nest Cam és a Ring Alarm képesek felismerni, ha idegenek jelennek meg az otthonunk közelében, és azonnal értesítést küldenek nekünk. Az MI elemzi az eseményeket, és figyelmeztetést küld, ha szokatlan tevékenységet észlel, ilyen esemény lehet például, ha betörik egy ablak vagy gyanús mozgást tapasztal a rendszer. Továbbá, az olyan biztonsági berendezések, mint a Canary okos megoldásai, akár egy tűz kitörését is jelezhetik, gyorsan reagálva a füst vagy hő jelenlétére.

Az intelligens termosztátok, mint a Google Nest és az Ecobee, képesek megtanulni az otthonunk szokásait és ennek alapján optimalizálják a fűtési és hűtési rendszert, így környezetbarát és gazdaságosabb otthonokat születhetnetek. Például, a Google Nest termosztát automatikusan beállítja a hőmérsékletet, amikor senki sincs otthon, így elkerülhető a felesleges energiafogyasztás.

Bár az okos otthon technológia számos előnnyel jár, sokan aggodalmukat fejezik ki a biztonsági kockázatok és az adatvédelem miatt. Mivel ezek az eszközök interneten keresztül kapcsolódnak, könnyen megtörténhet, hogy hackerek hozzáférnek az otthoni hálózathoz és személyes adatainkhoz. Fontos, hogy erős jelszavakat válasszunk, rendszeresen frissítsük az eszközök szoftverét, és alkalmazzunk kétfaktoros hitelesítést, amikor csak tudunk.